Що таке Легенева гіпертензія

Легенева гіпертензія – визначається як патологічний стан, зумовлений стійким підвищенням кров'яного тиску в судинному руслі легеневої артерії з поступовим закриттям просвіту середніх та дрібних судин легень. Наростання легеневої гіпертензії носить поступовий, прогресуючий характер і зрештою викликає розвиток правошлуночкової серцевої недостатності. Критеріями діагностики легеневої гіпертензії є показники середнього тиску в легеневій артерії понад 25 мм рт. ст. у стані спокою (при нормі 9–16 мм рт. ст.) та понад 30 мм рт. ст. при навантаженні.

Легеневий круг кровообігу починається з правого шлуночка, звідки венозна кров через легеневу артерію надходить у кровотік. Судини малого кола розгалужуються в легеневій тканині, де здійснюється газообмін і кров стає артеріальною, тобто збагаченою киснем.

Потім артеріальна кров збирається в чотири легеневі вени, що впадають у ліве передсердя. Далі після проходження крові через велике коло кровообігу (серце, мозок, нирки та інші органи та тканини) венозна кров повертається через тристулковий (трикуспідальний) клапан у правий шлуночок. У результаті захворювання під впливом різних чинників відбувається звуження просвіту гілок легеневої артерії через потовщення їх стінки. Збільшується опір струму крові по легеневих судинах іноді в 5-10 разів вище за норму, що призводить до підвищення тиску в правому шлуночку і легеневої артерії вище 30 мм рт. ст., іноді воно досягає 100 і більше мм рт. ст.

Правий шлуночок змушений працювати у посиленому темпі, щоб виштовхнути кров у мале коло кровообігу. Стінка шлуночка гіпертрофується і поступово зношується, внаслідок чого розвивається правошлуночкова недостатність, тобто застій крові в печінці, набряки, здуття живота. Основними скаргами хворих на легеневу гіпертензію є прогресуюча задишка, різка слабкість, стомлюваність при навантаженні, запаморочення, іноді непритомність при фізичному зусиллі. Може бути сухий кашель, кровохаркання, зміна голосу (осиплість, хрипота). Пізніше з'являються набряки нижніх кінцівок. Різко знижується працездатність.

А) – Поперечний переріз нормальної легеневої артерії
В) – Поперечний переріз артеріальної легеневої артерії, звуженої внаслідок розвитку захворювання
С) - Поздовжній розріз з патологічними змінами в судинах, розширені судини зі згустками крові, що накопичилися, в результаті чого збільшується навантаження на серце для перекачування крові через легені

АНКЕТА ПАЦІЄНТА